تنظیمات قالب

انتخاب رنگ قالب :

طرح صفحه :

پترن حالت جعبه ای :

رکود بازار مسکن چهارساله شد, خبرها,اخبار

رکود بازار مسکن چهارساله شد
بازار مسکن از اواخر سال 91 طعم تلخ رکود و کسادي را به سبب کاهش قدرت خريد مردم و صعودي شدن يکباره قيمت ها چشيد.

رکودي که بر صنايع وابسته به ساخت و ساز مسکن هم سايه انداخت و موجب شد تا 70 صنعت درگير با مسکن هم رکود زده شوند و تحت تاثير اين شرايط کمتر از ظرفيت توليد و خدمات داشته باشند و در نهايت اين کسادي غير مستقيم به بحث اشتغال رسيد؛ فعالان اين حوزه معتقدند اگر اين وضعيت بهبود پيدا کند ساير مشاغل نيز رونق پيدا مي ‌کنند.

درحاليکه بانک مرکزي طي آمار هاي ماهانه خود از رونق معاملات مسکن در کشور خبر داده بود پيگيري هاي ميداني خبرنگار ما حاکي از آن است که در بسياري از بنگاه هاي معاملات ملکي تعداد معاملات به تعداد انگشتان دو دست نيز نمي رسد و البته سازمان هاي ذيربط با ارائه ي قيمت هاي بي پايه اساس بر رکود بازار دامن مي زنند.

احمد يکي از مشاوران املاک که تجربه ي ساخت 300 واحد مسکوني را پشت سر گذاشته و سابقه اي بيست ساله در اين حوزه دارد، گفت: افزايش هزينه ي ساخت به چند صد ميليون تومان يکي از مهمترين مشکلاتي است که سازندگان را از ساخت و ساز نااميد کرده است.

وي در ادامه با تاکيد بر نظارت اندک دولت برساخت و ساز افزود: ارگان هاي مرتبط که بايد تسهيل گر روند اجرايي ساخت و ساز باشند با سنگ اندازي هاي بي چون وچرا مانع حرکت رو به جلوي اين صنعت هستند.

مصطفي يکي ديگر از مشاوران املاک شهر تهران با انتقاد از کسادي بازار مسکن، اظهار داشت:مشتريان در سال هاي گذشته سرمايه گذاران پروژه هاي ساخت ساز بودند که اين اواخر به جهت اوضاع کسادي، از صرف سرمايه امتناع مي کنند و به همين دليل چرخش مالي و نقدينگي کاهش پيدا کرده است.

عليرضا بلوريان کارشناس مسکن در گفت وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادي باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به وجود بيش از يک ميليون واحد مسکوني متروکه در سطح شهر، گفت: در حال حاضر شرايط براي خريد مسکن مهيا است اما مشکل از کارافتادگي چرخه توليد کشور است که بر بازار سايه افکنده است.

بلوريان اظهار داشت: بايد دولت حمايت خود را از قشر توليدکنندگان بيش از پيش افزايش دهد و با ايجاد اشتغال و همچنين بالا رفتن درآمد مردم بازار مسکن رونق پيدا کند.

وي در ادامه افزود: دولت بايد نقدينگي را در بانک ها افزايش دهد تا با با پرداخت وام به توليدکنندگان با سود اندک شرايط را براي بهبود وضعيت بازار و اقتصاد کشور مهيا کند.

انتخابات و تاثير منفي آن بر تداوم رکود مسکن
احمدرضا سرحدي ديگر کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به عوامل تاثيرگذار که سبب تشديد رکود حاکم بر بازار مسکن مي شود گفت: برخي مسائل سياسي در حوزه بين الملل از جمله برجام تاثيرات گسترده اي بر اقتصاد کشور به خصوص بازار مسکن در اين سال‌ها داشته است.

اين کارشناس اقتصادي بااشاره به اينکه دولت با حمايت از توليدکنندگان موجب اشتغال زايي و افزايش قدرت خريد در جامعه مي شود، اظهار داشت: افزايش درآمد ها موجب توانمندي مردم براي خريد مسکن شده و رونق بازار را به همراه خواهد داشت.

وي با تاکيد بر شدت گرفتن رکود در بازار مسکن، گفت: نوسانات بازار ارز و تاثير آن بر قيمت مصالح ساختماني، تناقض نرخ سود تسهيلات بانکي و رشد قيمت مسکن سبب تداوم رکود در بازار مسکن خواهد شد.

سرحدي در پايان يادآور شد: نبود نظارت دولت بر بازار سبب شده تا نه تنها بازار مسکن دچار رکود شود بلکه سوءاستفاده هر چه بيشتر دلالان از اين بازار را در پي داشته است.